logologo

Rewolucja białkowa! Zalety diety roślinnej🌱

W nowym roku, zainteresowanie białkami pochodzenia roślinnego wcale nie maleje. Według badania przeprowadzonego przez International Food Information Council w 2022 roku, 12 procent Amerykanów aktualnie stosuje dietę opartą na roślinach, a 31 procent twierdzi, że spożywa więcej żywności pochodzącej z roślin. W tym samym czasie nie brakuje nowych możliwości wyboru źródeł białka roślinnego, a nowe produkty, takie jak proszki, mleka czy zamienniki mięsa, pojawiają się co miesiąc i w coraz większej ilości sklepów. Oczywiście, tradycyjne produkty, takie jak fasola, komosa ryżowa lub tofu, pozostają stale dostępne jako pewne źródło białka roślinnego. Jeśli zastanawiasz się, czy nie skupić się bardziej na roślinach, które są sycące, budują mięśnie, a nawet pomagają w odchudzaniu, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy przegląd najnowszych badań naukowych dotyczących białek roślinnych, wraz z informacjami o tym, kiedy warto je stosować i dlaczego są korzystne dla środowiska i Twojego zdrowia!

Porównanie białek roślinnych

Porównując białko roślinne z białkiem zwierzęcym, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, od smaku po koszty. Jeżeli jednak zwracasz się ku roślinom w celach zdrowotnych, warto poznać naukowe korzyści płynące z diety roślinnej.

Czy białko roślinne jest tak samo dobre dla zdrowia jak białko zwierzęce? 

Wegetarianie od dawna obawiają się pozyskiwania tak zwanego "pełnowartościowego" białka ze źródeł roślinnych. Pełnowartościowe białka to takie, które dostarczają wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować i które musi pozyskać z pożywienia. Wiele białek wegańskich nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów, co prowadzi niektórych ludzi do przekonania, że muszą mieszać i dopasowywać swoje produkty w menu tak, aby osiągnąć właściwą równowagę. Powszechnym przykładem jest łączenie ryżu i fasoli. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że łączenie określonych pokarmów wegetariańskich ze względu na zawarte w nich aminokwasy prawdopodobnie nie jest konieczne. Dobrze zbilansowana dieta zapewnia wystarczającą ilość wszystkich 20 aminokwasów, zarówno niezbędnych, jak i nieistotnych. W rzeczywistości badanie przeprowadzone w 2019 r. przez Trusted Source na osobach stosujących dietę wegańską i wegetariańską wykazało, że otrzymywali oni więcej niż wystarczającą ilość białka i aminokwasów w swojej diecie. Autorzy badania posunęli się nawet do stwierdzenia, że koncepcja niedoboru aminokwasów została "znacznie przesadzona".

 

Witamina B12

Jest jednak jeden składnik odżywczy, w którym białka roślinne nie mogą konkurować ze swoimi zwierzęcymi odpowiednikami: witamina B12, odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i produkcję czerwonych krwinek. Jeśli zdecydujesz się przejść całkowicie na weganizm, prawdopodobnie będziesz musiał dodać ten składnik odżywczy do swojej diety poprzez odpowiednią suplementację.

Czy wybieranie białek roślinnych, zamiast zwierzęcych może mieć negatywne skutki zdrowotne?

Według badań wybór diety opartej na roślinach może przynieść korzystne efekty zdrowotne, takie jak utrzymanie zdrowej wagi, zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2 czy dłuższe życie. Jednak istnieje do tego kilka zastrzeżeń. Niektóre produkty roślinne, takie jak „mięso” i „sery” roślinne, mogą być wysoko przetworzone, co może wpływać negatywnie na stan Twojego zdrowia. Zawartość sodu i tłuszczów nasyconych w tych produktach może być porównywalna lub nawet wyższa niż w mięsie, dlatego ważne jest, aby sprawdzić informacje dotyczące składu. Warto spożywać produkty roślinne i wegańskie odpowiedniki sera czy mięs z umiarem i zadbać o odpowiednie urozmaicenie posiłków, biorąc pod uwagę ich stopień przetworzenia.

 

Dieta roślinna a zdrowie planety

Według badania przeprowadzonego w 2019 r. przez Trusted Source, przejście z diety wszystkożernej na weganizm zmniejszyło osobistą emisję gazów cieplarnianych o 50 procent, podczas gdy przejście na dietę laktoowowegetariańską(zakłada spożywanie warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów, produktów zbożowych, olejów roślinnych, jaj i przetworów mlecznych) zmniejszyło ją o 35 procent.

Oszczędzanie wody to kolejny kluczowy obszar, w którym białka roślinne wygrywają z białkami zwierzęcymi. Według danych Water Footprint Network, grupy zajmującej się rozwiązywaniem globalnego kryzysu wodnego, mięsa takie jak wołowina, drób i wieprzowina zużywają znacznie więcej wody do ich produkcji niż białka roślinne, takie jak rośliny strączkowe, orzechy czy zboża. Dla przykładu ślad wodny wołowiny jest sześciokrotnie wyższy niż roślin strączkowych.

Konsekwencje środowiskowe ograniczenia spożycia mięsa, wspierane przez ONZ, są tak godne uwagi, że w raporcie ONZ w sprawie zmian klimatu z 2019 r. wezwano do globalnego zmniejszenia spożycia białka zwierzęcego z zaufanego źródła. Nawet jeśli nie zdecydujesz się w pełni przejść na białko roślinne, możesz rozważyć wprowadzenie kilku mniejszych zmian, aby wspomóc zdrowie naszej planety.

  

Kto nie powinien spożywać białka roślinnego?

Każdy może i powinien cieszyć się zrównoważoną dietą, zawierającą pełnowartościowe pokarmy roślinne. Jednak niektóre osoby powinny zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu niektórych pokarmów roślinnych. Osoby na diecie z ograniczoną zawartością sodu lub tłuszczu powinny uważnie czytać etykiety wysoko przetworzonej żywności pochodzenia roślinnego, takiej jak sztuczne hamburgery, bekon i sery. Jeśli masz alergię na pokarmy roślinne, takie jak orzechy lub soja, koniecznie sprawdź listę składników, aby uniknąć tych produktów. Jeśli zależy ci na ograniczeniu spożycia błonnika, warto wybierać mądrze źródła białka roślinnego, które często bogate są w błonnik. Na przykład, mleko sojowe i tofu dostarczają dużą ilość białka przy minimalnej zawartości błonnika.

 

 Od teraz możesz mieć swojego osobistego dietetyka i trenera już od 69 zł/miesięcznie - jeżeli potrzebujesz:

🔥konkretnej motywacji, 

🧡wsparcia świetnych dietetyków i trenerów, 

😍dostępu do najlepszych  przepisów, treningów i wyzwań,

😊dostępu do zamkniętej społeczności osób, które sobie pomagają,

 

🎁W cenie oczywiście dostęp do naszej nowej aplikacji, kliknij w link poniżej i skorzystaj też z prezentu za 249 zł na start👇

https://strefaprzemian.pl/sklep/product-twoj-trening-i-dieta-kompleksowa-opieka-1/?variant=1

 

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0