logologo

Odkryj moc snu w procesie odchudzania

Skuteczne odchudzanie zależne jest od wielu ściśle połączonych ze sobą czynników. Od dawna wiemy, że nie wystarczy mniej jeść i więcej się ruszać – gdyby tak było, nie mielibyśmy epidemii otyłości w Polsce i na świecie. Jednak ilość czynników wpływających na odchudzanie wychodzi znacząco poza sam deficyt kaloryczny i zwiększoną aktywność fizyczną. Jednym z niedocenionych czynników pełniących kluczową funkcję w redukcji masy ciała jest sen. Przeczytaj ten artykuł do końca, aby poznać wpływ jakości snu na apetyt, metabolizm, utratę wagi, zdrowie.

Sen a apetyt
Jakość snu bezpośrednio wpływa na regulację apetytu. Badania sugerują, że niedobór snu prowadzi do wzrostu stężenia hormonu głodu, jakim jest grelina, jednocześnie obniżając poziom hormonu sytości, jakim jest leptyna. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do zmian hormonalnych, które wpływają na Twój apetyt poprzez zwiększenie ochoty na jedzenie, zwłaszcza na przetworzoną żywność bogatą w tłuszcze i cukry. To z kolei skutkuje większym apetytem i trudnościami w kontrolowaniu ilości zjadanego w ciągu dnia jedzenia.


Metabolizm a sen
Sen pełni kluczową funkcję w regulacji metabolizmu. Brak snu lub jego zbyt mała ilość wpływa na spowolnienie tempa przemiany materii, co bezpośrednio rzutuje na Twój proces redukcji masy ciała. Im wolniejszy metabolizm, tym trudniejsze i wolniejsze odchudzanie. Niedobór snu zakłóca również wydzielanie insuliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację poziomu glukozy we krwi. Nieprawidłowy poziom insuliny we krwi spowodowany niedoborem snu może prowadzić do oporności na insulinę. A to z kolei może sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej, utrudniać redukcję nadmiernych kilogramów i wpływać negatywnie na Twój stan zdrowia i samopoczucie.


Wpływ snu na aktywność fizyczną
Zdrowy sen wpływa także, w sposób bezpośredni na Twoją aktywność fizyczną. Osoby, które są permanentnie niewyspane, nie dbają o swoją higienę snu, często odczuwają zmęczenie i brak energii do wykonywania regularnych treningów. Tymczasem aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem związanym z utratą wagi i utrzymania zdrowego stylu życia. Dlatego ważne jest, aby dbać o jakość snu, żeby móc czerpać korzyści z regularnego ruchu.
 

Zdrowe nawyki snu w procesie odchudzania
Jeżeli zależy Ci na skutecznych odchudzaniu, zadbaj nie tylko o to, co ląduje na Twoim talerzu, czy o regularną aktywność fizyczną, ale przede wszystkim wykorzystaj niezwykłą moc snu, która ułatwi Ci przejście przez proces odchudzania i umożliwi szybkie, ale przede wszystkim trwałe efekty. Aby poprawić jakość snu i wspomóc proces odchudzania, warto wprowadzić, tak zwane „zdrowe nawyki snu”. Jak to zrobić? 

Poznaj 10 praktycznych wskazówek na poprawę jakości Twojego snu:
1. Staraj się kłaść spać i wstawać o stałych godzinach, tak aby ustabilizować rytm snu.
2. Od 2 do 4 godzin przed snem unikaj ciężkostrawnego jedzenia. Produkty te mogą zakłócać Twój sen i wpływać na Twoje samopoczucie po wstaniu.
3. Unikaj kofeiny i alkoholu przed snem. Napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata i napoje energetyzujące, warto ograniczyć minimum 4-6 godzin przed snem. Alkohol również może zakłócać jakość snu, dlatego najlepiej zrezygnować z niego przed snem.
4. Stwórz odpowiednie warunki do snu. Komfortowe i ciche miejsce, zaciemniony pokój, odpowiednio niska temperatura, a także wygodne łóżko czy poduszki wpływają istotnie na jakość snu.
5. Do 2 godzin przed snem zrezygnuj z urządzeń elektronicznych, m.in. telewizji czy telefonu. Urządzenia te emitują światło niebieskie, które hamuje produkcję melatoniny, czyli hormonu snu wpływającego pozytywnie na jakość snu.


6. Regularna aktywność fizyczna również pozytywnie wpływa na sen. Aktywność fizyczna poprawia rytm snu i czuwania organizmu. Jednak staraj się nie ćwiczyć intensywnie bezpośrednio przed snem, bo to może zakłócać Twój sen.
7. Spróbuj zrelaksować się przed snem. W tym celu możesz wykorzystać różne techniki relaksacji od medytacji, przez jogę po czytanie książek. To pomoże uspokoić umysł i przygotować się jeszcze lepiej do snu.
8. Stosuj rutyny przed snem. Wprowadzenie regularnych rytuałów przed snem, takich jak ciepła kąpiel, słuchanie relaksującej muzyki czy joga zasygnalizują ciału, że nadchodzi czas odpoczynku.
9. Zadbaj o wygodne łóżko i pościel. Jeśli mimo spania odpowiednią ilość godzin w ciągu doby stale jesteś niewyspany, warto zastanowić się nad wymianą materaca czy poduszek i kołdry na bardziej dopasowane do Ciebie i Twoich potrzeb.
10. Staraj się unikać długich drzemek w dzień. Długie drzemki mogą zaburzyć jakość snu nocnego, spowodować trudności z zasypianiem, jak również zmniejszyć ilość godzin snu nocą.

 

Wpływ jakości snu na kontrolę apetytu i metabolizm jest niezaprzeczalny. Zdrowy sen ma istotne znaczenie w procesie odchudzania i utrzymania zdrowej masy ciała przed długi okres. Poprawa jakości snu poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków snu, z pewnością przyniesie korzyści w postaci lepszej kontroli apetytu, szybszego metabolizmu oraz większej ilości energii do regularnej aktywności fizycznej. Nie zapomnij o znaczeniu snu i dbaj o niego jako integralną część Twojego zdrowego stylu życia.
 

Masz pytanie? Napisz do nas, chętnie pomożemy. Kliknij tu😊

Sprawdź naszą nową aplikację mobilną:

Na IOS: https://apps.apple.com/pl/app/strefa-przemian/id1635055758?l=pl

Na Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vmsmedia.StrefaPrzemian&hl=pl&gl=US

 

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0