logologo

Nie jedz tych produktów, jeśli masz Hashimoto!

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na pracę tarczycy i może prowadzić do nieprawidłowej produkcji hormonów tarczycy. Jest to choroba, która w ostatnich latach jest diagnozowana coraz częściej. W zdecydowanej większości dotyczy ona kobiet, ale nie tylko. Osoby cierpiące na Hashimoto powinny zwracać szczególną uwagę na swoją dietę, która ma olbrzymie znaczenie w samopoczuciu, leczeniu i minimalizowaniu negatywnych objawów Hashimoto. Jakie produkty wpływają negatywnie na samopoczucie osób chorych na Hashiomto? Jakich produktów warto unikać od momentu rozpoznania choroby? Czytaj do końca 😊

O diecie w Hashimoto znajdziemy całą masę informacji często skrajnych. Jeśli chcesz podejść do tematu poważnie i wprowadzić zmiany, który naprawdę zadziałają wyeliminować lub ograniczyć produkty, które wymieniamy poniżej.


1. Unikaj soi i innych fitoestrogenów

Produkty zawierające soję, takie jak tofu, mleko sojowe czy produkty sojowe, mogą zawierać substancje zwane fitoestrogenami, które mogą wpływać na funkcjonowanie tarczycy. Fitostrogeny są związkami roślinnymi, które mają podobne działanie do estrogenu w organizmie i zakłócają produkcję hormonów tarczycy. Mogą one również wpływać na wchłanianie jodu, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Osoby z Hashimoto powinny ograniczać spożycie soi i wybierać alternatywne źródła białka, takie jak mięso, ryby i jaja.

2. Ostrożnie z jodem

Tarczyca potrzebuje odpowiedniej ilości jodu do prawidłowego funkcjonowania. Natomiast nadmiar jodu może być szkodliwy, zwłaszcza dla osób z chorobą Hashimoto. Z tego powodu zaleca się wprowadzenie niejodowanej soli kuchennej w swojej diecie. Ponadto, niektóre suplementy diety mogą zawierać dużą ilość jodu, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji jodem lub innym preparatem mogącym zawierać jod.

3. Eliminuj gluten

Chorobie Hashimoto często towarzyszy nietolerancja glutenu lub celiakia. Produkty zawierające gluten, takie jak pszenny chleb czy makaron, mogą wywoływać stan zapalny i pogarszać objawy Hashimoto. Dlatego dobrym pomysłem jest rozważenie eliminacji glutenu lub ograniczenie jego spożycia. W sytuacji ograniczenia glutenu warto korzystać ze zdrowych zamienników, takich jak mąka kokosowa, mąka migdałowa czy kasza jaglana, które mogą być korzystnymi alternatywami i ułatwiać okres diety bezglutenowej.

4. Ogranicz cukry i produkty przetworzone

Żywność wysoko przetworzona, zawierająca dużo cukrów prostych, może prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi, a to z kolei do stanu zapalnego. Osoby z Hashimoto powinny unikać słodyczy, napojów gazowanych i innych produktów, które zawierają dużo cukru. Zamiast tego, warto postawić na produkty o niskim indeksie glikemicznym, które pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Owoce, warzywa, orzechy i nasiona stanowią doskonałe źródła węglowodanów złożonych, które są korzystne dla zdrowia i funkcjonowania tarczycy.

5. Pamiętaj o indywidualnym podejściu

Dieta w chorobie Hashimoto odgrywa istotną i znaczącą rolę. Jednak warto podkreślić, że sama dieta może być niewystarczającą strategią leczenia Hashimoto. Zdiagnozowanie tej choroby autoimmunologicznej wymaga także, współpracy z lekarzem, a nawet leczenia farmakologicznego. Kolejną nie mniej ważną kwestią jest fakt, że każdy organizm jest inny, dlatego indywidualne podejście do pacjenta jest kluczowe i niezbędne do odpowiedniego dobrania skutecznej strategii.

Dieta stanowi ważną i istotną rolę w strategii radzenia sobie z chorobą Hashimoto. Osoby cierpiące na tę chorobę autoimmunologiczną powinny zadbać o zdrową i indywidualnie dobraną dietę. Warto także spróbować eliminacji kluczowych produktów, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie chorych. Wyeliminuj lub ogranicz produkty sojowe i bogate w fitoestrogeny, nadmiernie jodowane, produkty glutenowe, cukry proste oraz produkty przetworzone. Sprawdź, jak eliminacja tych składników wpłynie na Twoje samopoczucie i objawy spowodowane chorobą Hashimoto. Nie zapomnij jednocześnie o odpowiednim zbilansowaniu diety eliminacyjnej, tak aby nie doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Jeżeli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z profesjonalnej opieki dietetyka, który ma doświadczenie w prowadzeniu osób z Hashimoto. Nie zapomnij też o konsultacji z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej strategii leczenia choroby.

 

Masz pytanie? Napisz do nas, chętnie pomożemy. Kliknij tu😊

Sprawdź naszą nową aplikację mobilną:

Na IOS: https://apps.apple.com/pl/app/strefa-przemian/id1635055758?l=pl

Na Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vmsmedia.StrefaPrzemian&hl=pl&gl=US
 

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0